Projekto „Linininkystės tradicijų gaivinimas“ įgyendinimas

Bendruomenė 2020-2022 m. vykdė projektą „Linininkystės tradicijų gaivinimas“, per vietos VVG, kurį parėmė Lietuvos Respublika ir Marijampolės savivaldybė: Nr. MARI-LEADER-6B-K-8-11-2020 /NMA Nr. 42VS-PV-20-1-01671-PR001

Linų auginimas nuo seno buvo svarbus ir reikšmingas valstiečių ūkiuose, lino rūbais būdavo aprengiama šeima, patalynei buvo naudojamas išimtinai lino pluoštas, taip pat linai naudojami kituose ūkio reikaluose – iš likusio, ploniems verpalams nebetinkamo pluošto, vadinamo pakulomis buvo sukamos  virvės, audžiamos maišinės drobės. Nubrukus linus, likdavo spaliai, kurie gerai šildydavo namų sienas o iš sėklų, vadinamų sėmenimis buvo spaudžiamas aliejus.  Deja laikai labai keičiasi, mūsų linai jau beveik nebežydi laukuose…

Projekto metu 2020 m spalio pradžioje keliavome po Aukštaitiją, lankėmės B.L. Vošterio linininkystės ir ekologinių produktų ūkyje, Krikštėnų kaimo bendruomenės namuose kur susipažinome su linininkystės tradicijų tęsėjomis bei bendruomenės vykdoma projektine veikla. 2021 m rugpjūčio mėn. įvyko šventinis renginys „Lino takas“, kurio metu buvo pristatyta Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos mokomoji paroda „Siūlo kelias“, vyko linų apdorojimo senaisiais padargais mokymas, įvyko teatralizuota linų rovimo talka. Visas žinias ką sužinoję iš kelionės ir pas mūsų krašto pateikėjas sudėjome į kalendorių-albumą „Linų auginimo tradicijos Suvalkijoje“. Jį galima pavartyti Marijampolės P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje. Kalendoriaus-albumo pristatymas ir baigiamasis projekto renginys įvyko 2022-06-01.

Pagal projekto veiklas įsigijome verpimo ratelį, fotoaparatą kuriuo fotografavome pateikėjas, diktofonų su įrašymo laikmenomis komplektus, kurių pagalba fiksavome jų prisiminimus. Projekto naudomis – kelione, diktofonų su laikmenomis komplektais ir knygomis pasidalinome su projekto partneriais: Daukšių miestelio bendruomene, Baraginės kaimo bendruomene ir Gyviškių kaimo bendruomene. Šis projektas sėkmingai baigtas, tačiau pradėtas darbas bus tęsiamas.

Kaimo bendruomenės „Gegužraibė“ pirmininkė Audonė Šlyterienė